Kupno i ubezpieczenie samochodu w Anglii

Kupno i ubezpieczenie samochodu w Anglii

Jadąc na stałe do Anglii z pewnością będziemy potrzebowali odpowiedniego samochodu. Mieszkanie jest elementem ważnym, jednak nie jedyną rzeczą, o którą powinniśmy zadbać. To oczywiste, ponieważ za sprawą samochodu, możemy sobie ułatwić znacznie codzienne eskapady do pracy, na zakupy czy w inne interesujące nas miejsca.

W zatłoczonej Anglii, zwłaszcza w miastach jest to bardzo duże udogodnienie. Za jego sprawą, stanie w korkach nie musi być tak bezproduktywne.

Auta w Anglii różnią się nieco od samochodów europejskich. To znaczy, że kierownica jest po prawej stronie, a pasażer po lewej. Dla Brytyjczyków jest to oczywiste, jednak niektórzy mieszkańcy Europy mają z tym faktem problem. Czasami pierwsza jazda angielskim autem jest bardzo ciężka i stresująca. Nawet na krótkich dystansach. Dlatego dobrym rozwiązaniem po kupnie auta może się okazać jazda nocą gdy ulice są mniej ruchliwe, bądź podążanie trasą jaką dotychczas jeździliśmy autobusem.

Kupno samochodu w Anglii

Kupno samochodu w Anglii

Czy najlepiej kupić nowe czy używane auto?


Kupując swoje pierwsze auto na wyspach należy kierować się dokładnie takimi samymi zasadami jak w Polsce.Najważniejszymi  z nich jest brak zaufania do sprzedającego, zabranie dodatkowo ze sobą kogoś kto się zna na autach w takim lub większym stopniu niż my oraz negocjowanie ceny po znalezieniu usterek w kupowanym egzemplarzu. Na pierwszy ogień powinny pójść ogłoszenia lokalne. Korzystając z nich nie jesteśmy zmuszeni do długich podróży w celu obejrzenia auta. Niemniej jednak jeśli gdybyśmy jednaj korzystali z internetu (dobrym przykładem jest tu serwis profesjonalnie ogłaszający nowe, prawie nowe i używane samochody Auto Trader – www.autotrader.co.uk) i wypatrzyli potencjalnie dobre auto to możemy pojechać je zobaczyć.

Gdy oględziny stanu technicznego (oraz wizualnego) i jazdę próbną mamy za sobą, następuje element negocjacji ceny oraz pierwsze płatności. Często się zdarza, że można (a nawet trzeba) zostawić zaliczkę a po auto wrócić i dopłacić resztę w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie. Wyjątkiem jest kupno od osoby prywatnej (tzw. private seller) gdzie wszystko załatwia się na miejscu za „jednym podejściem”. Nasza opinia jest taka, że o ile sprzedający nie jest kimś znajomym lub poleconym przez znajomego powinniśmy wzmożyć zaufanie ponieważ częstym zjawiskiem jest to, że po zakupie najczęściej nie możemy dochodzić swoich spraw jeśli auto miało wady zatajone przez sprzedawcę. Trochę, choć prosimy się tym nie kierować jest łatwiej gdy salon lub komis posiada sieć oddziałów i jest ogólnie renomowaną firmą.

Dokument rejestracji pojazdu

Sprawdźmy wszystkie dane na dokumentach przy kupnie samochodu przy sprzedawcy.

Dokumenty jakie sprzedawca powinien nam dać to poza dowodem zakupu, certyfikat rejestracyjny pojazdu V5C, dokumenty przeglądu stanu technicznego M.O.T. Certyfikat rejestracyjny powinien być wypełniony przy nas przez sprzedawcę i wysłany do DVLA w celu przeniesienia odpowiedzialności auta na nowego właściciela. Warto zaznaczyć, że sprzedawca spyta nas o posiadanie ubezpieczenia na kupowane auto. Zdarza się, że samochód może posiadać tymczasowe ubezpieczenie (czasami możemy takowe kupić jeśli nie możemy się zdecydować na nic na szybko). To w naszym interesie jest jego posiadanie gdyż to my poniesiemy za jego brak konsekwencje w przypadku zatrzymania przez Policję.

Ubezpieczenie samochodu w UK

Po kupieniu samochodu, warto pomyśleć o następnych krokach, związanych z jego posiadaniem. Mowa tutaj o kosztach poniesionych przez amortyzację, koszty stałe (paliwo itd.) oraz ubezpieczenie. Właśnie ubezpieczenie samochodu w Anglii jest dla wielu osób, tak interesującym tematem. Właśnie dlatego ludzie szukają odpowiedzi i rozwiązań w internecie. Dobrym miejscem są ostatnio bardzo popularne strony porównywające ubezpieczenia www.comparethemarket.com oraz confused.com. Oferują one wypełnienie jednej aplikacji, którą można zapisać na przyszłość i użycie jej do wyszukania kilkudziesięciu lub nawet kilkuset ofert ubezpieczeń na samochody.

Właśnie w Internecie jest najwięcej ogłoszeń, jeśli chodzi o tego typu usługi. Często można dokonać ubezpieczenia za sprawą polskiego ubezpieczyciela. Nie jesteśmy skazani na brytyjskie instytucje. To dla nas Polaków szczególnie ważne, ponieważ często nasze pochodzenie powoduje dystans między osobą ubezpieczającą a ubezpieczycielem. Łatwiej jest załatwić sprawę poprzez rodzimą firmę. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie jest koniecznością, a tutejsze organy ścigania są tutaj dużo bardziej surowe, niż te polskie. Dużo ciężej jest również „dogadać” się z policjantem, ponieważ zarobki brytyjskie są dużo lepsze, niż w naszym kraju.

Rejestracja samochodu w Anglii od kilku lat również jest możliwa za pośrednictwem polskich instytucji. To spore ułatwienie lecz nie zawsze konieczne ponieważ w przeważającej jeśli nie w e wszystkich przypadkach ubezpieczenie kupujemy przez internet a wypełnienie formularza nie powinno sprawić nikomu kłopotu. Wszelkie formalności gdy zdarzy nam się wypadek w UK można również załatwić elektronicznie.

Niemniej jednak życzymy wszystkim bezpiecznej jazdy po angielskich drogach, które naszym zdaniem są bardziej bezpieczne, intuicyjne a ich sieć jest o wiele bardziej rozwinięta.